piątek, 16 lipca 2021

TOYA - bardzo solidny biznes.

Zainteresowanie akcjami TOYA wzrosło po ogłoszeniu przez spółkę powrotu do polityki wypłacania dywidend. Kurs akcji wyraźnie ruszył i teraz znajduje się w bardzo ciekawym momencie. Marża brutto na poziomie 34,2% rowniez moze robic wrazenie. Niewątpliwie mamy do czynienia z bardzo solidnym biznesem.

Na początek rzut okiem na długoterminowe wykresy miesięczne i tygodniowe.




Wyraźnie widać linie oporów/wsparcia. Od przełomu 2019/2020 zaczyna się trend wzrostowy. Ciekawa jest formacja filiżanki z uszkiem rozpoczęta pod koniec 2018 roku. Przebicie ważnego oporu nastąpiło na przełomie kwietnia/maja 2021 r. Wydaje się, że kurs może powrócić do poziomu ok 8 pln, co może być dobrym punktem wejścia.


Analiza ilościowa.


Wskaźniki rentowności, utrzymujące się już od wielu lat, naprawde robia wrazenie. Warto również  zauważyć wzrost przychodów w ciągu 5 lat o ponad 2x. Sytuacja finansowa jest również bardzo dobra. Spółka od 2018 roku przeprowadziła znaczna redukcję długu calkowitego. Ciekawa informacja zawarta w ostatnim raporcie Q1-21 jest to, że wykorzystanie linii kredytowej jest zaledwie na poziomie ok 8%. Dzięki temu będzie dużo łatwiejsze zwiększanie wartości firmy i generowanie FCF.


Wycena.

Spójrzmy teraz na dwa, moim zdaniem bardzo ciekawe, parametry wyceny obrazujące, gdzie znajduje się teraz TOYA ze swoja wycena:

EV/EBIT:


C/WK na akcje:


Wygląda na to, że teraz jest dobry moment dla TOYA. Bardzo bycze zachowanie kursu na wykresach długoterminowych, fundamenty, jak i historyczna analiza wyceny pokazują, że potencjał do wzrostów jeszcze jest spory.

czwartek, 15 lipca 2021

KER, AST, AGT, KSG, IMC - analiza ilościowa + wykresy.

Po ostatniej drobnej korekcie na surowcach i spółkach rolniczych warto przyjrzeć się im pod kątem analizy ilościowej.

Najpierw jednak rzut okiem na długoterminowe wykresy miesięczne.

Agrotonhttps://tinyurl.com/5a488fpt


Astarta:


Kernel:


KSG Agro:

Warto zauważyć piękne dwa długie okresy akumulacji i wyraźnie zaznaczone poziomy oporów/wsparcia.

IMC:

Niezmiernie silny trend wzrostowy od początku 2020 roku. W niewiele ponad rok, mozna bylo uzyskac 3x zwrotu. Przebicie w dół, to niemal pewny sygnał sprzedaży. 


Zestawienie z wybranymi parametrami:


Po analizie wykresów, jak i wybranych wskaźników, najbardziej atrakcyjną okazją wydaje się Agroton. Później jednak Astarta przed Kernel, a dalej KSG i IMC.


wtorek, 13 lipca 2021

Spółki cykliczne - Norsk Hydro, NHY

Spółki cykliczne dają szansę na ponadprzeciętne zyski. Tutaj na przykładzie norweskiego producenta aluminium zobaczymy jak ta cykliczność ruchu cen wygląda i jak można ją wykorzystać.

Jak w innym miejscu pisałem, najlepiej posłużyć się wieloletnim wykresem miesięcznym - im dłuższy, tym lepiej.


Bardzo charakterystyczną cechą jest baza, czyli najniższy poziom akcji, do którego spółka od ponad 20 lat nieubłaganie spada. Każda cena zakupu ok 26 plus/minus 10% będzie świetną okazją. Dodatkowo możemy posłużyć się zakupami insiderów. Tutaj ograniczyłem się tylko do zaznaczenia zakupów CEO firmy (K). Całkiem niedawno inni członkowie RN również dokonywali zakupów. Można więc zakładać, że obecna cena akcji nie jest powodem do sprzedaży. Może kurs akcji będzie zbliżał się do 70? Strzałki zielone pokazują dodatkowo, ze cykle powtarzają się regularnie co 3-4 lata.

Takie wykresy doskonale odzwierciedlają sytuację fundamentalną spółki, jak i panujący na rynku sentyment. Wykorzystując screener akcji najprościej jest ustawić parametr: wieloletnie ATL. 

poniedziałek, 12 lipca 2021

Ropa po 120 - 140 USD?

 

Analiza kilkudziesięcioletnich wykresów miesięcznych konkretnych spółek, czy sektorów jest doskonałym narzędziem dla inwestorów indywidualnych. Analiza pozwala na wyłączenie szumu, emocji i manipulacji. Jest odbiciem fundamentalnej sytuacji spółki i sentymentu na rynku.

Po ostatnich zapowiedziach m.in. EBC, czy Włoskiego Banku Centralnego odnośnie konieczności dalszych stymulacji i luzowania polityki finansowej, warto przyjrzeć się, w ktorym miejscu sa obecnie surowce.

 

1. Ropa – 120 - 140 USD w ciagu 12-24 msc? Jak najbardziej.

Lata 1995 – 2021


Warto tutaj wspomnieć o ostatnich bardzo dużych zakupach insiderów ze spółek wydobywczych, takich jak np. Transocean, czy Borr Drilling. Można założyć, że cały sektor jest nastawiony niezmiernie pozytywnie.

 

2. Indeksy surowców.

Lata 1995 – 2021

 



Niedawno nastąpiło wybicie z trendu spadkowego i zapoczątkowanie marszu w górę. Do historycznych szczytów jeszcze bardzo daleko.

 

3. Surowce rolne

Lata 1992 - 2021


Tutaj wieloletni trend spadkowy został zakończony wybiciem i początkiem mocnego trendu w górę. Najbardziej powinny skorzystać na tym tanie spółki rolnicze na GPW. Przede wszystkim Agroton, którego cena jest w dalszym ciągu poniżej NCAV i stanem gotówki stanowiącym ok 85% kapitalizacji giełdowej, jak i Astarta, której cena dalej jest poniżej wartości księgowej.

 

Biorąc pod uwagę rozpoczęte trendy warto inwestować w spółki ze szczególną ekspozycją na surowce.

sobota, 10 lipca 2021

Agroton - WSE: AGT

 

Agroton - WSE: AGT

 

1. Krótki opis biznesu:

Pionowo zintegrowana grupa rolnicza ze wschodniej Ukrainy. Zajmuje się produkcją płodów rolniczych (głównie pszenicy i słonecznika) oraz przetwórstwem, magazynowaniem i sprzedażą nasion tych zbóż. Ponadto grupa zajmuje się także hodowlą zwierząt gospodarskich i produkcją artykułów spożywczych.

 

MCAP = 171M

Cash = 150M

Cena akcji = 7,90

Common outstanding =   21,67M

EPS = 2,00

Public Float = 14,26%

 

2. Rzut okiem na wykres



Przerwanie trendu spadkowego w połowie 2013 roku - 1

Dwa okresy akumulacji – A. Im dłuższe są te okresy, tym większe wzrosty.

Wybicie z trójkąta – 2

Następne opory do pokonania: 8, 11.50, 19-20 pln

 

3. Wycena

 

Net Cash: 3,90

NCAV: 11,78

NAV: 17,30

 

4. Akcjonariat

 

Głównym udziałowcem, posiadającym ok 70% akcji, jest szef i założyciel firmy. W okresach akumulacji, jak i całkiem niedawno, regularnie dokupował pakiety akcji. Obecnie ma 63 lata. Wydaje się, że kolejne lata zapewnią jemu i jego dzieciom sowitą emeryturę.

 

5. Podsumowanie

Cena akcji w dalszym ciągu poniżej NCAV. Inflacja i otoczenie ekonomiczne bedzie tylko napędzać ceny surowców. Commercials od jakiegoś czasu zwiększają pozycje long. Kernel i KSG Agro już zapowiadają rekordowe zbiory w 2021. Niewielki public float jest tu ogromna zaleta inwestora indywidualnego.

90 sekund

 Peter Lynch w "Pokonać giełdę" napisał:

 

90 sekund to dużo, aby opowiedzieć o spółce. Jeśli przygotowujesz się do zainwestowania w akcje jakiejś spółki, to musisz umieć uzasadnić swój wybór takim prostym językiem, zeby zrozumial to piątoklasista i tak szybko, żeby piątoklasista się nie znudził.

 

Takie też będą wpisy na blogu: krótko i konkretnie dlaczego dana spółka jest dobrą okazją inwestycyjną dla inwestora indywidualnego.

 

Zapraszam.



Dwie strategie na GPW.

Zaczynam tworzenie wirtualnych portfeli opartych na dwóch strategiach: 1)       Magic Formula 2)       Graham   Ta pierwsza została...